Sun02182018

Last update06:26:30 PM GMT

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Tarih

Altın diyarı Kolkhis

  • PDF

colchiseylemKolkhis, Altın Post’u korumuş olan ülke, şu anda çağdaş Batı Gürcistan olarak biliniyor. Antik Yunan ve Romalı yazarlar çalışmalarında Kolkis’i altın yönünden çok zengin bir ülke olarak anarlar. Arkeolojik tutanaklar efsanevi Kolkhis’in gerçekliğini güçlü bir biçimde desteklerler.

Son Güncelleme: Perşembe, 12 Nisan 2012 09:49

Devamını oku...

Lazların Mitolojik Kökeni

  • PDF

lazlarinmitolojikkokeniOrtadoğu dinlerine mensup bütün halklar geçmişlerini, ortaya çıkışlarını bu dini söylencelerde ararlar. Uzun dönem Hıristiyanlık ve şimdi de İslam’a inanan Lazların da bu tür bir dini mitolojileri var mıydı? Bu sorunun cevabını asıl metni günümüze ulaşmamış ancak Yunanca tercümesinin zamanımıza kaldığı Kartlis Tsxovreba yani Kartli’nin Yaşamı adlı söylencesel tarih kitabıdır.

Son Güncelleme: Perşembe, 12 Nisan 2012 05:34

Devamını oku...

Onbinlerin dönüşü

  • PDF

Yunan Tarihçisi Ksenefon, Türkçe’de Onbinlerin Dönüşü olarak çevrilen Anabasis adlı eserin yazarıdır. M.Ö. 427-355 yılları arasında yaşamıştır. Sokrates’in öğrencisidir. Anabasis, Hellenler’in bin paralı askerle Anadolu’ya çıkarak çeşitli halklardan oluşan onbin askere kadar büyümüş bir ordudur. “Onbinlerin Dönüşü” Anadolu’yu boydan boya geçerek bu askerlerin Trabzon’da denize kavuşmaları ve deniz ve kara yolu ile de Yunanistan’a geri dönmelerinin hikâyesidir. Sinop’a kadar gelmeleri 122 günü yürüyüşle geçen 8 aylık sürede gerçekleştirmişlerdir.

Devamını oku...

Antik Kolkhis’te Bir Aşk Hikayesi - MEDEA

  • PDF

medeaLazcada Mediye dediğimiz, dünya literatürlerine Medisin, Media gibi kelimeleri kazandıran, Kolhida (Colchis) kralı Ayet (Aites)’in kızıdır. Dedesi Helios, güneşin oğludur. Titan olduğu söylenir. Halası ve annesinden simyacılığı öğrenmiştir. Yunan mitolojisinde en uzun aşk hikâyesinin kahramanıdır.  İskenderiye, Yunan ve Roma kaynaklarına göre büyücü olarak tanımlanır. Phaidre’nin dünya düşüncesi ve tarihçesi kitabında, tahrik edici, duygulara ilham veren, kurbanlarını delirten, kindar, öc alıcı, öldüren bir Tanrıça olduğu söylenir. Heredot, Medea’nın, kardeşini, çocuklarını ve amcasını öldüren bir câni kraliçe olduğunu iddia eder.

Son Güncelleme: Pazartesi, 28 Mayıs 2012 20:10

Devamını oku...

Lazika Krallığı

  • PDF

Batı Gürcistan’da bu dönem üst düzeydeki tarımıyla, özellikle tarla-ekin işleme ve bağcılıkla ön plandadır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve ağaç işçiliği ülkenin ekonomik hayatında önemli yere sahipti. Ticari gelişme, özellikle dış ticaret konusunda daha kesin veriler mevcuttur. Genel olarak Sohum ve Pitsunda çevresinde bulunan arkeolojik belgeler, amforalar ile kırmızı cilalı eşyaların alındığı güney Pontus kenti Sinop ve Ege Denizi havzası ile, cam eşyaların temin edildiği diğer doğu ve batı merkezleriyle (Köln, İskenderiye gibi) ticari ilişkiler olduğuna işaret eder. 2. ve 3. yüzyıllarda, bilhassa 4. yüzyılla mukayese edildiğinde seramik ithalinin bariz biçimde azaldığı görülür. Bu durum kıyı şehirlerinde seramik üretimindeki düşüş ve Got istilasının ardından Boğaziçi ve Trabzon’un gördüğü hasarla açıklanabilir.

Son Güncelleme: Pazar, 08 Nisan 2012 21:39

Devamını oku...

Antikçağ yazılı kaynaklarında Kolhi İsimleri

  • PDF

kolhiisimleri1Güneydoğu Karadeniz sahillerinin Türkiye kesiminde, 20. yüzyıl boyunca Arapça ve Moğolca isimlerin popüler hale gelmesi, olağan şekilde siyasi ve dini aidiyetlere bağlı olarak gelişmiştir. Ancak, siyasi güç dengeleri ya da dini aidiyetlerle uyumlu yabancı isim kullanma tercihi, sanıldığının aksine sadece günümüze ait bir olgu değildir ve kökleri Antik Çağ dönemine dek uzanır. Bu tarihi gerçek, özellikle son dönemde, yerel kimlik arayışları ve tarih merakıyla birlikte şekillenen yerli etnik tarihi isimlere yönelme eğilimini ve bu yöndeki yoğun bilgi taleplerini, yazılı tarih kaynaklarından karşılayabilme imkanını oldukça zorlaştırmaktadır.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Nisan 2012 19:09

Devamını oku...

Amazonlar

  • PDF

amazonlar1Amazonlar bir ordu toplumuydu. Barış zamanında baş döndürücü güzellikleriyle erkekleri çılgına çevirirlerdi. Uzun boylu, küçük ve dik göğüslüydüler. Uzun bacakları, yapılı ve güçlü kasları olsa da kadınsı özelliklerini koruyorlardı. Ata çıplak binerler, yulardan başka araç kullanmazlardı. Korunmak için sadece hilâl biçiminde bir kalkan kullanırlardı. Vücutlarını ince tunikle sıkıca sarar; kollarını, bacaklarını ve göğüslerini açıkta bırakırlardı. Kışın kıyafetlerine kürk bir pelerin ve uzun çizmeler eklenirdi.

Son Güncelleme: Perşembe, 12 Nisan 2012 06:00

Devamını oku...

Helimişi XASANİ

Helimisi
Lazcanın Evrensel Şairi

Coxope

Coxope
Çocuklara Lazca İsim

93 Harbi

93 Harbi
Muhacir Lazlar

Arkeopolis

Arkeopolis
Lazika'nın Başşehri

Lazca Açıköğretim

Lazca Açıköğretim
Açıköğretim Başlıyor