Sun12172017

Last update06:26:30 PM GMT

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Lazuri-Turkuri Nenapuna

  • PDF

nenapunaLazuri-Turkuri Nenapuna, Lazcanın ilk sözlüğüdür. Bu sözlükten evvel ne Türkiye, ne de Gürcistan'da Lazca bir sözlük yayımlanmamıştır. Lazuri Nenapuna, İsmail Bucaklişi ve Hasan Uzunhasanoğlu tarafından hazırlanıp Akyüz Yayıncılık tarafından Mart 1999 tarihinde İstanbul'da yayımlandı.

Lazuri-Turkuri Nenapuna, Lazcanın ilk sözlüğüdür. Bu sözlükten evvel ne Türkiye, ne de Gürcistan'da Lazca bir sözlük yayımlanmamıştır. Lazuri Nenapuna, İsmail Bucaklişi ve Hasan Uzunhasanoğlu tarafından hazırlanıp Akyüz Yayıncılık tarafından Mart 1999 tarihinde İstanbul'da yayımlandı.

- Bu çalışmada 1983 yılında Fahri Lazoğlu (Kahraman) imzasını taşıyan 35 harfli Laz Alfabesi kullanılmıştır. 

- Bu çalışma da 9000 civarında kelimenin yanısıra 500 civarında deyim ve atasözü yer alıyor.
- Lazuri -Turkuli Nenapuna sadece kuru ve teknik bir dil çalışması değil aynı zamanda Laz insanının yaşam kültürünü, dünyayı ve doğayı algılayışını, yaşam değerlerini ve inançlarını yansıtan bir çalışmadır. Bu noktadan bakıldığında Lazca'nın dilsel özellikleriyle birlikte bir bütün olarak Lazların kültürel yapıları hakkında geniş bilgiler içermektedir.
- Lazuri -Turkuli Nenapuna, herşeyden önce Laz dilini yazılı hale getirmek, unutulup yok olmasının önüne geçmek ve bu alnda yapılacak başka çalışmalara temel oluşturmak amacındadır. Bu çalışma, Lazca'nın yazılı bir dil haline getirilme çabalarına bir katkı olarak düşünülmelidir ve asıl önemi de burada yatmaktadır.
- 6 yıl süren sözcük derleme ve çalışmasında Lazca'nın konuşulduğu Pazar, Çamlıhemşin, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi, Hopa, Batum, Sapanca ve Akçakoca'dan çok sayıda insan Lazuri -Turkuli Nenapuna'nın hazırlanmasına katkıda bulunarak Lazca'nın genelini kapsayan bir eserin ortaya çıkmasında pay sahibi olmuştur.
- Sözcüklerin Türkçe açıklamalarından sonra verilen Lazca cümle örnekleri halk arasında yaygın kullanımı olanlardan seçilmeye özen gösterilmiştir.

AKYÜZ YAYINCILIK
ISBN : 975-7350-65-6
Basım Tarihi : Mart 1999

Son Güncelleme: Salı, 10 Nisan 2012 09:12

Helimişi XASANİ

Helimisi
Lazcanın Evrensel Şairi

Coxope

Coxope
Çocuklara Lazca İsim

93 Harbi

93 Harbi
Muhacir Lazlar

Arkeopolis

Arkeopolis
Lazika'nın Başşehri

Lazca Açıköğretim

Lazca Açıköğretim
Açıköğretim Başlıyor