Sun02182018

Last update06:26:30 PM GMT

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Ve Lazca Üniversiteye Girdi

  • PDF

Lazcauniversiteyegirdi

Son günlerde Lazca için çok önemli bir gelişme yaşandı. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Lazca seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Bu, hem Türkiye tarihinde hem de Lazcanın tarihinde bir ilk.
Seçmeli Lazca dersi, Boğaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde “Ling 480 - Special Topics: Lazca” başlığı ile açıldı. Dersler, Lazca üzerine çalışmaları ile tanıdığımız, sözlük yazarı İsmail Avcı Bucaklişi tarafından okutuluyor. Lazca dersinin öğrencileri arasında üniversitenin farklı bölümlerinde lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören dokuz öğrenci bulunuyor. Dersin materyalleri Yrd. Doç Dr. Balkız Öztürk ve İsmail Avcı Bucaklişi tarafından hazırlanıyor.
Türkiye’de lisansüstü düzeyinde Lazca üzerine ilk tez çalışması 2000 yılında, Prof. Dr. Eser Erguvanlı Taylan’ın danışmanlığında Tanju Gürpınar tarafından yapıldı. Daha sonra 2007 yılında Yrd. Doç. Dr. Balkız Öztürk Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından desteklenen Lazca’daki hal ekleri üzerine bir proje yürüttü. Bu proje kapsamında 2008 yılında Betül Emgin tarafından yine lisansüstü mezuniyet tezi olarak Lazca üzerine ikinci bir tez hazırlandı.
2009 yılında Yrd. Doç Dr. Balkız Öztürk öncülüğünde ve İsmail Avcı Bucaklişi’nin katılımıyla lisansüstü düzeyinde Lazca üzerine bir alan çalışmaları dersi açıldı. Bu çalışmanın sonucu olarak “Pazar Laz” adını taşıyan ve Pazar Lazcasının gramerini ele alan bir kitap Lincom Yayınevi tarafından İngilizce olarak Almanya’da yayımlandı. Kitabın editörlüğünü Yrd. Doç Dr. Balkız Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Markus Pöchtrager yaptı. Kitabın çeşitli bölümleri, Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Lisansüstü Programı öğretim üyelerinden Prof. Dr.
Eser Erguvanlı Taylan, Doç. Dr. Aslı Göksel, Yrd. Doç. Dr. Balkız Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Markus Pöchtrager ve yüksek lisans öğrencilerinden Betül Emgin, Neşe Kaya, Ömer Demirok, Özge Sarıgül, Songül Gündoğdu ve Ümit Atlamaz tarafından hazırlandı.
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki tüm bu çalışmalar Lazca üzerine bir birikimin oluşmasını sağladı. Bütün bu çalışmalar neticesinde Lazca dersi fikri şekillendi ve gerçekleştirildi.
Lazca dersleri, 26 Eylül 2011 tarihinden bu yana devam etmektedir.

Son Güncelleme: Pazar, 08 Nisan 2012 07:08

Helimişi XASANİ

Helimisi
Lazcanın Evrensel Şairi

Coxope

Coxope
Çocuklara Lazca İsim

93 Harbi

93 Harbi
Muhacir Lazlar

Arkeopolis

Arkeopolis
Lazika'nın Başşehri

Lazca Açıköğretim

Lazca Açıköğretim
Açıköğretim Başlıyor