Sun02182018

Last update06:26:30 PM GMT

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Altın diyarı Kolkhis

  • PDF

colchiseylemKolkhis, Altın Post’u korumuş olan ülke, şu anda çağdaş Batı Gürcistan olarak biliniyor. Antik Yunan ve Romalı yazarlar çalışmalarında Kolkis’i altın yönünden çok zengin bir ülke olarak anarlar. Arkeolojik tutanaklar efsanevi Kolkhis’in gerçekliğini güçlü bir biçimde desteklerler.

Antik tapınak şehri Vani Kolkhis kültürünün zengin bir kanıtıdır. Vani; Sulori nehirinin batı kısmında Rioni (Phasis) nehiri ile birleştiği noktada, Kutaisi’nin 40 km batısında yer alır.

Son 100 yıl içerisinde geniş arkeolojik kazılar yapılmıştır. Kazılar ünlü Gürcü akademisyen Eqvtime Takaishvili tarafından başlatılmış, daha sonra ünlü bilim insanları Niko Berdzenishvili ve Nino Khoshtaria tarafından devam ettirilmiştir. Otuz yıl boyunca Othar Lordkipadnidze kazıları yönetmiştir. Bu süre içerisinde, Vani klasik arkeolojinin önde gelen bölgelerinden biri olarak kabul edildi, birkaç uluslararası sempozyum’a ev sahipliği etti ve yeni bir müze kuruldu.

Vani; Kolkhis’in en önemli siyasi ve dini merkezlerinden biriydi. Bu alan çok büyük sayıda M.Ö. VIII-I yüzyılına ait el yapımı esere sahipti : Kolkhis çanakları, zarifçe tasarlanmış Kolkhis’e ait altın mücevherler, ithal edilmiş Yunan lüks ürünler, zarif bronz heykelcikler ve çok sayıda mezarlık parçaları. Vani’de üretilen parçalar orijinal Kolkh kuyumculuk stilini temsil eder. Gürcü Devlet Müzesi birkaç bin altın ürüne ev sahiplik eder ve en içlerinde en göz alıcı olanları müze galerilerinde gösterimdedir.

Vani’deki araştırma hala sürmektedir. 2004 senesindeki bir kazıda M.Ö IV. Yüzyıla ait bir mezar bulundu. Gömülenler toplumun yüksek kesimine mensup olmalıydılar ki; dört atları ve pek çok çeşit sayısız nesne ile gömülmüşlerdi. Aralarında çömlekler de vardı. Nesnelerin bazıları bölge yapımıydı; Kolkh kuyumcuların sanat eserleri gibi. Bulunan Kolkh eserlerinin arasında en görkemlilerinden biri üzeri pek çok şeklin kompozisyonuyla süslü olan bir kemerdi. Şimdiye kadar kemerin orijini henüz keşfedilemedi. Bulunan ürünlerin arasında; Asur-Neo-Babil alaca akik (demir para) kalıp erken cağlara aitken, bulunanların arasında daha yeni olanı ise M.Ö 330’lara ait bir Pantikapion gümüş parası idi.

 

Çev. Eylem Bostancı

Son Güncelleme: Perşembe, 12 Nisan 2012 09:49

Helimişi XASANİ

Helimisi
Lazcanın Evrensel Şairi

Coxope

Coxope
Çocuklara Lazca İsim

93 Harbi

93 Harbi
Muhacir Lazlar

Arkeopolis

Arkeopolis
Lazika'nın Başşehri

Lazca Açıköğretim

Lazca Açıköğretim
Açıköğretim Başlıyor